Međunarodni simpozijum “Dani endokrinologa i dijabetologa Republike Srpske” koji je održan na Jahorini od 18. do 20. oktobra 2024. godine, okupio je brojne eminentne stručnjake iz ove oblasti.
Na simpoziju, koji organizuje Udruženje endokrinologa i dijabetologa Republike Srpske, a čiji je tehnički organizator bila agencija MedNet, bilo je riječi o novim mogućnostima liječenja i razvoju novih lijekova.
Predsjednik Udruženja endokrinologa i dijabetologa Srpske Aleksandra Marković rekla je da je organizovanje ovakvih skupova važno, jer endokrinologija i dijabetologija napreduju brzim koracima.
“Svjedoci smo brojnih promjena u pristupu i liječenju oboljelih od endokrinoloških bolesti i razvoju novih lijekova, posebno kada je u pitanju gojaznost koje postaje pandemija i veliki zdravstveni problem jer nosi brojne komplikacije i velike troškove”, rekla je Markovićeva novinarima uoči otvaranja simpozijuma.
Ona je navela da je na skupu, koji je okupio više od 90 učesnika, bilo riječi o terapiji za gojaznost, hronične bubrežne bolesti i dijabetes.
Profesor Marina Nikolić Đurović iz Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije kaže da proteklih godina razvojaju saradnju sa ljekarima iz Republike Srpske.
Ona je navela da je na Simpozijumu razgovarano o značajnom porastu broja oboljelih od šećerne bolesti.
“Imamo sve više pacijenata koji su gojazni. Otprilike 80 odsto pacijenata sa diabetesom tipa dva je gojazno. Velika većina ne zna da sa gojaznošću i šećernom bolešću povećava se i rizik od nastanka ostoporotičnih fraktura koje znatno mogu da ugroze kvalitet života i dovedu do invaliditeta”, rekla je Đurovićeva, koja je i predsjednik Endokrinološke sekcije Srpskog lekarskog društva.
Ona je navela da je u Srbiji i Republici Srpskoj mogućnost liječenja pacijenata sa ostoporozom i fakturama na svjetskom nivou, ali da je prevencija, kao i uzimanje vitamina D na prvom mjestu.
Profesor Katarina Lalić sa Klinike za endokrinologiju Medicinskog fakultet u Beogradu kaže da je Simpozijum značajan jer istraživanja u oblasti endokrinologije, diabetologije i lipidologije proteklih godina znatno napreduju.
“Kada je reč o dijabetesu, postoji mnogo novih lekova koji su proteklih pet godina potpuno promijenili sistem lečenja dijabetesa tipa dva”, rekla je Lalićeva.
Ona je navela da je na simpozijumu bilo riječi i o kardiovaskularnim bolestima, te najvažnijim faktorima rizika – poremećaju nivoa holesterola i novim mogućnostima dijagnostike i terapije.
“Vrlo smo blizu nečemu što bi mogli nazvati genetska terapija za holesterol, s obzirom na to da tehnologija napreduje”, rekla je Lalićeva.