U Tesliću je od 11. do 13. oktobra održan naučni skup o porodičnoj medicini sa međunarodnim učešćem, čiji je tehnički organizator bila agencija MedNet, a na kojem se okupilo više od 250 stručnjaka koji predstavljaju najnovija saznanja iz oblasti urgentnih stanja, neurologije i hematologije, o masovnim nezaraznim bolestima sa fokusom na metabolički sindrom.
Takođe, predstavljena su i saznanja iz primjene vještačke inteligencije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Konferencija simboličnog naziva „Porodična medicina-Kreiraj svoju budućnost“ okuplja eminentne stručnjake iz Republike Srpske, Federacije BiH, zemalja regiona i Izraela.
Organizator je Udruženje ljekara porodične medicine Republike Srpske čiji je predsjednik Draško Kuprešak rekao novinarima da je predstavljen vodič za plućnu hipertenziju koji će biti obavezujući, kao i algoritam za zbrinjavanje hroničnih bubrežnih bolesnika, a imaju dijabetes tipa dva.
Održan je i okrugli sto sa temom o finansiranju primarne zdravstvene zaštite i trezorskom sistemu poslovanja.
Predsjednik Upravnog odbora Udruženja kardiologa Republike Srpske Tamara Kovačević Preradović ukazala je na dobru saradnju sa Udruženjem ljekara porodične medicine zahvaljujući kojoj se posljednjih godina bilježi smanjenje broja umrlih od kardiovaskularnih bolesti u Srpskoj.
– U Republici Srpskoj, zahvaljujući Fondu zdravstvenog osiguranja, imamo specifičnu terapiju za liječenje izuzetno teške bolesti plućne hipertenzije, i to od 2007. godine u kontinuitetu – izjavila je Preradovićeva.
Ona kaže da od plućne hipertenzije obolijevaju izuzetno mladi ljudi, između 20-25 godina života.
– Ukoliko se na vrijeme plućna hipertenzija ne otkrije, ne uključi terapija, mladi ljudi umiru u roku od 3-5 godina. Važno je otkriti na vrijeme i na vrijeme dati terapiju – rekla je Preradovićeva.
Zamjenik za pravne i finansijske poslove direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Aleksandar Sekulić kaže da u posljednjih pet godina imaju pozitivan kontinuitet i uspijevaju da odgovore na potrebe koje su definisane po nivoima, bez kašnjenja i nedostatka, što daje stabilnost radu zdravstvenih ustanova.
– Najveći broj naših osiguranika ima preko primarne zdravstvene zaštite, trudimo se da posebno odvojio novac za taj nivo zdravstvene zaštite – rekao je Sekulić.
On je najavio da će tokom okruglog stola o finansiranju primarnog sektora zdravstvene zaštite biti prilike da svi učesnici zajedno utiču na aktiviranje novih i dodatnih izvora finansiranja, i to u vidu akciza na duvanske, alkoholne proizvode, kao i nezdrava gazirana pića.
Predsjednik Aktiva direktora domova zdravlja Republike Srpske Vladimir Marković upozorio je da kvalitet i uloga primarnog nivoa zdravstvene zaštite još nisu dovoljno prepoznati i poručio da su ovakvi skupovi bitni da se istaknu problemi kako bi se oni uputili na valorizaciju donosiocima odluka.
– Siguran sam da će i predavači i učesnici ponijeti nova znanja u sredine iz kojih dolaze – poručio je Marković.