Klinika za kardiohirurgiju Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske, u saradnji sa američkom kompanijom LSI, organizovala je krajem avgusta Ljetnju konferenciju minimalno invazivne hirurgije.
Cilj organizacije ovog naučnog događaja je da se skupe stručnjaci iz čitavog svijeta kako bi se unaprijedilo liječenje naših pacijenata i kako bi pružili što bolje hirurško rješenje za operacije srčanih zalistaka. Ovom prilikom, u UKC RS, bili su svjetski stručnjaci iz Njemačke, Grčke, Švedske i Austrije koji su uz pomoć najmodernije tehnologije izveli minimalno invazivne hirurške zahvate na srcu.
Minimalno invazivne opearcije na srcu su relativno novi način liječenja različite kardiovaskularne patologije, u najvećem broju srčanih zalistaka i podrazumijevaju pristup kroz mali rez za razliku od tradicionalnih pristupa gdje se gotovo uvijek presijeca grudna kost.
Minimalno invazivne kardiohirurške operacije zahtijevaju visoku obučenost hirurga kao i najnoviju tehnologiju i opremljenost, a za snimanje, postprodukciju i kompletnu tehničku podršku u realizaciji ovog događaja bila je zadužena agnecija MedNet.
U UKC RS bio je svjetski stručnjak broj jedan iz ove oblasti prof. dr Fahrad Baktjari – kardiohirurg, direktor Klinike za kardiohirurgiju iz Bona – Njemačka.
Cilj je da ovakav stručni skup postane tradicija, a da Klinika za kardiohirurgiju UKC Republike Srpske postane lider iz oblasti minimalno invazivne hirurgije.
“Zahvaljujem vam što ste danas u UKC Republike Srpske. Ponosan sam na činjenicu da je danas UKC Republike Srpske prijestonica minimalno invazivne kardiohirurgije. Sa nama su ovdje najveći stručnjaci iz Evrope, te operišu u našim salama, sa našom opremom i sa našim ljekarima. Veliko hvala ministru zdravlja dr Šeraniću i rukovodstvu Republike Srpske na podršci, te veliko hvala kolegama koji su došli ovdje u našu Banjaluku. Čestitka dr Nikoli Šobotu načelniku kardiohirurgije i njegovim saradnicima na jednom velikom uspjehu uz obećanje našim stanovnicima da ćemo nastaviti da razvijamo našu ustanovu i zdravstveni sistem Republike Srpske“, rekao prof. dr Vlado Đajić, generalni direktor UKC Republike Srpske.
U toku posjete svjetskih stručnjaka, izvršeno je sedam operacija sa minimalno invazivnim pristupom.
„Uspjeli smo da postanemo regionalni edukativni centar jer su danas sa nama ljekari iz Švedske, Grčke, Austrije koji su tu da bi učili od profesora Baktjarija. Takođe, tu su i naši prijatelji i kolege iz Sremske Kamenice koji su započeli ovaj program u Banjaluci. Kroz dvije godine smo postigli ne samo da imamo kardiohirurgiju koja postiže impozantne rezultate nego da se uhvatimo u koštac sa najnovijim trendovima iz ove oblasti, te da skupimo najveće stručnjake iz Klinike za kardiohirurgiju. Pored toga kompanija LSI će nas podržati i u budućnosti za nove projekte kao što je hibridna sala, hibridne procedure i tretman srčane slabosti itd. Naši gosti su oduševljeni Klinikom za kardiohirurgiju, oduševljeni su Banjalukom, ali mi dalje postavljamo sebi nove ciljeve u ka unapređenju zdravstvenog sistema, a sve u cilju što boljeg liječenja naših pacijenata“, rekao je dr Nikola Šobot načelnik Klinike za kardiohirurgiju.
Dr Karl Malm iz Gothenburga, Švedska, zahvalio se rukovodstvu UKC Republike Srpske na čelu sa generalnim direktorom prof. dr Vladom Đajićem.
„Ovo što danas radimo je tehnikologija koja se ne radi u svim centrima u svijetu. Ja sam došao ovdje kao predstavnik svojih kolega iz Švedske, da razmijenimo znanja i vještine. Oduševljen sam državom, ljudima i pristupom, a posebno sam oduševljen bolnicom, opremljenošću i zaposlenima“, naglasio je dr Malm.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite, dr Alen Šeranić, čestitao je prof. dr Vladi Đajiću na svesrdnom vođenju ustanove, ali i podršci koju pruža dr Nikoli Šobotu.
„Prije svega želim da se zahvalim gostima koji su došli iz cijele Evrope, da rade operativne zahvate, ali i kolegama koji su došli na edukaciju, te na taj način pomažu da se UKC Republike Srpske razvija. Ovo pokazuje da ostvarujemo strateške planove o kojima sam i ranije govorio, a to je da prije svega ostvarujemo regionalni centar za edukaciju. I to ne samo za naše osoblje, nego i kolege iz regiona, te u tom segmentu Klinika za kardiohirurgiju prednjači. Druga stavka koja i jeste najvažnija je da se ova operacija radi sa rezom do 2cm, što znači da je postoperatvni oporavak brži i lakši. Pacijenti se vrlo brzo vrate svojim svakodnevnim aktivnostima i toku života. Želim još da naglasim da ovakvim vidom rada mi znatno smanjujemo trošak zdravstvenog sistema“, istakao je ministar Šeranić.
Skraćeni snimak operacije možete pogledati na ovom linku: