Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović rekao je na otvaranju XVIII Dana porodične medicine Republike Srpske sa međunarodnim učešćem, koji su održani 6. i 7. oktobra u Bijeljini, da je ova oblast u Srpskoj organizovana prema konceptu modernih zdravstvenih sistema koji uključuju promociju zdravlja i prevenciju bolesti.
“Pored usluge koju smo u ranijim sistemima imali, a odnose se na liječenje, dijagnostiku i rehabilitaciju, timovi porodične medicine imaju obavezu da pružaju i usluge promocije zdravlja i prevencije bolesti, što su koncepti modernih zdravstvenih sistema”, rekao je Latinović novinarima.
On je istakao da je porodična medicina strateško opredjeljenje u Republici Srpskoj još iz 1996. godine, kada je Narodna skupština usvojila prvi program i akcioni plan reforme zdravstvenog sistema, gdje je nosilac primarne zdravstvene zaštite porodična medicina.
“Ovaj model ima izvanredne mogućnosti za zdravstvene radnike i za građane kao korisnike, a njegova glavna karakteristika je da timovi porodiče medicine imaju svoju populaciju koja je kod njih registrovana i oni brinu o njihovom zdravlju”, dodao je Latinović.
Prema njegovim riječima, primarna zdravstvena zaštita sa timovima porodične medicine u Srpskoj opravdala je svoju ulogu i očekivanja građana i u uslovima pandemije korone.
“Kao ministartvo, u narednom periodu imamo nekoliko programa koji će biti usmjereni na unapređenje kvaliteta pružanja usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, odnosno u porodičnoj medicini”, rekao je Latinović.
U ime organizatora dvodnevne konferencije sa međunarodnim učešćem, predsjednik Udruženja doktora porodične medicine Republike Srpske Draško Kuprešak je naveo da je cilj okupljanja više od 250 učesnika da se najnovija naučna saznanja približe domaćim doktorima.
“Slogan konferencije `Budi spreman – odgovori na izazove` na simboličan način ukazuje da se nalazimo u specifičnoj situaciji, u dobu globalizacije, digitalizacije, vještačke inteligencije i društvenih mreža”, rekao je on.
Kuprešak je istakao da se doktori porodične medicine moraju ojačati kvalitetnim i sveobuhvatnim znanjima i novim vještinama, kako bi mogli da odgovore na potrebe građana, te dodao da zdravstveni sistem u Republici Srpskoj ima 702 tima porodične medicine, od toga 340 specijalista porodične medicine.
Učesnici će na konferenciji prenijeti novosti u zdravstvu iz Holandije, Portugala, Južne Koreje, video-linkom i iz Hrvatske, iz Srbije, Republike Srpske i Federacije BiH.
Gost iz Južne Koreje doktor Dong Šin rekao je novinarima da će govoriti o postbioticima, novoj temi i u Evropi, koji će se sutra naći na tržištu u Republici Srpskoj i BiH, a za utiske iz Srpske kaže da je vrlo impresioniran ljepotom prirode.
Direktor bijeljinske Bolnice “Sveti vračevi” Zlatko Maksimović je istakao da ne može biti dobra primarna medicina ukoliko nije dobra porodična medicina, kao stub primarne zaštite.
Osvrt na vrijeme pandemije virusa korona i uticaj medija predstaviće novinar iz Beograda Olivera Jovićević, koja je sa kolegama podijelila neobično iskustvo policijskog časa u Srbiji, takozvanog zaključavanja, te o vožnji do posla kroz potpuno prazan Beograd.
Konferencija je održana u Etno-selu “Stanišići”, a tehnička podrška u realizaciji i ovogodišenjeg događaja bila je agencija MedNet.