Helicobacter pylori (HP) je veoma sitan Gram negativan bacil, u obliku zareza i izrazito pokretan. Spiralnog je oblika i nalazi se na sluznici želuca, a jedini koji može preživjeti u izrazito kiselom želudačnom sadržaju, sa vrlo malo kiseonika i pri temperaturi od 37 C. Osim na želudačanoj sluznici, otkriven je i na ranicama na sluznici usne šupljine, u zubnim naslagama, u pljuvački, a dokazan je i u stolici.
Infekcija uzrokovana tim bacilom praćena je humoralnim i ćelijskim imunskim odgovorom. Međutim, organizam domaćina ne uspijeva da eliminiše ovaj mikroorganizam. Jednom nastala infekcija, ukoliko se ne liječi, perzistira decenijama, vjerovatno i cijelog života. Karakteristično je da kod većine ne dolazi do pojave simptoma oboljenja, dok se kod malog broja razvija simptomatski gastritis, peptička ulkusna bolest, karcinom želuca i MALT limfom.
Kako se prenosi Helicobacter pylori?
Način prenošenja HP infekcije još nije potpuno istražen. Sva dosadašnja saznanja govore u prilog tome da se infekcija prenosi direktno od zaražene osobe na zdravu osobu, i to na tri glavna načina:
- želudac – usta, kada iz povraćanog sadržaja inficirane osobe koji sadrži veliku količinu bakterija, one dospiju u usta zdrave osobe;
- usta – usta, kada iz usta zaražene osobe bakterija prelazi u usta zdrave osobe;
- stolica – usta, kada bakterija iz stolice zaražene osobe, prljavim rukama, pređe u usta zdrave.
Postoje i naznake nekih drugih puteva zaraze (iz okoline putem vode ili preko mačaka, pasa i dr.), ali to još treba potvrditi detaljnijim istraživanjima.
Najbrže se zaraze mala djeca koja žive u lošim socio – ekonomskim uslovima. Infekcija heliko bakterijom je najčešća kod djece koji krevet dijele sa roditeljima ili drugom djecom, u sredinama u kojima majka prožvaće hranu koju daje djetetu, ili djetetovu cuclu stavlja prethodno sebi u usta. Infekcija je češća i kod djece koja su smještena u ustanove različitog tipa.
Simptomi
Agresivnost bakterije sa jedne, i osetljivost čovjeka sa druge strane, vjerovatno su odgovorni da neki zaraženi bolesnici ostanu bez simptoma bolesti (imaju samo upalu želudačane sluznice – gastritis, utvrđen pregledom), dok se u drugih razvijaju različite bolesti poput ulkusa ili čak i tumora (karcinoma ili limfoma želuca).
Najčešći simptom je bol koji je uglavnom ravnomjeran i tup. Javlja se i nestaje u razmacima od nekoliko dana pa do nekoliko nedelja.
Kod čira na dvanaestopalačnom crevu se javlja par sati nakon jela ili usred noći na prazan želudac, a prestaje unošenjem hrane.
Kod čira na želucu bol se obično pojačava nakon uzimanja hrane.
Pored bola koji je najdominantniji simptom još se javljaju i:
- gubitak tjelesne težine izazvan averzijom prema hrani ili anoreksijom,
- nadutost,
- podrigivanje,
- mučnina i
- povraćanje.
Simptomi mogu biti vrlo blagi ili se uopšte ne moraju pojavljivati. Krvarenje je česta komplikacija i sreće se u oko 25% slučajeva.
Kako se dijagnostikuje infekcija
Dijagnostički postupci za otkrivanje HP infekcije svrstani su u dvije grupe:
- invazivni – pregled sondom (endoskopski pregled) uz ciljano uzimanje uzoraka (biopsija – brzi test ureaze, histologija ili kultura),
- neinvazivni (pregled bez sonde)- metode koje otkrivaju prisutnost HP
- duvanjem – dokazivanjem aktivnosti bakterije ureja izdisajnim testom,
- pregled krvi ili pljuvačke – prisutnosti specifičnih antitela u serumu i/ili pljuvački zaražene osobe (ova metoda nije dobra ukoliko se već uzimala terapija),
- pregled stolice – dokazom bakterije (antigena HP) u stolici bolesnika.
Terapija Heliko bakterije
Želudačni ulkus izazvan bakterijom heliko bakterijom liječi se preparatima koji uništavaju uzročnika, smanjuju kiselost želuca i oblažu želučanu sluzokožu zaštitnim slojem. Heliko bakterija se uništava antibioticima, ali s obzirom na kiselu sredinu u kojoj bakterija živi treba uticati i na smanjenje lučenja kiseline.
Na tržištu se nalaze dvije grupe lijekova za smanjivane želučane kiselosti:
- H2 – antagonisti (famotidin ranitidin, cimetidin)
- Inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol)
Terapija je kombinovana antibioticima, blokatorima lučenja kiseline i lijekovima koji djeluju zaštitno na sluzokožu. Trenutno je najpouzdanija tzv. trostruka terapija sa dva antibiotika protiv heliko bakterije u kombinaciji sa lijekom koji blokira lučenje kiseline ili sa protektivom (npr. azitromicin + amoksicilin + omeprazol). Tako se ublažuju simptomi čira, eliminiše njegov uzročnik i u više od 90% slučajeva spriječava ponovna pojava bolesti (recidiv). Provjera dejstva lijekova na heliko bakteriju vrši se endoskopskim pregledom ili pregledom daha 4 nedelje nakon sprovedene terapije.
Antacidi se koriste za uklanjanje simptoma oboljenja i kao pomoćna terapija. Ako ulkus nije uzrokovan heliko bakterijom nije potrebno uzimati antibiotike, već je dovoljno uzimati blokatore lučenja kiseline.
Komplikacije čira na želucu mogu biti krvarenje ili perforacija kada se obavezno sprovode endoskopija (gastroskopija, kolonoskopija) ili hirurški zahvat
Helicobacter pylori je uporna infekcija i terapija se mora sprovoditi uz savjet i nadzor ljekara. Pored lijekova i korekcije ishrane, potrebno je unositi i određene probiotike koji će uspostaviti ponovni balans crevne mikroflore, ali i suprimirati rast Helicobacter pylori.
Probiotik koji se preporučuje je Helicobalans, a djeluje dvostruko. Sadrži dvije probiotske kulture (Lactobacillus reuteri i Bifidobacterium animalis ssp. lactis), koje pomažu u eradikaciji H.pylori i obnovi crijevne mikroflore. Uzimaju se dve kapsule dnevno, najbolje ujutro i uveče. Ukoliko ljekar prepiše i antibiotike, neophodno je odvojiti uzimanje Helicobalansa 3 sata nakon antibiotika.
Pored Helicobalans-a, za smanjenje tegoba prouzrokvanih infekcijom, preporučuje se i čaj od kamilice (sobne temperature), zbog svog antiinflamatornog dejstva. Takođe seme lana, 2-3 kašike koje se preliju sa 200-300ml vode. Nakon 30 minuta, oslobođena sluz (iz sjemena) se odlije i popije. To oblaže želudac i smanjuje gastrične tegobe.
Nekoliko korisnih savjeta
– Izbegavajte pripremu hrane uz korištenje velike količine ulja. Pomfrit i pohovano svinjsko meso mogu samo dodatno iritirati osetljiv želudac. Radije se odlučite za krompir pečen u rerni sa vrlo malo maslinovog ulja i barenu piletinu.
– Jedite polako. Dobro sažvaćite svaki zalogaj. Uživajte u aromi pripremljene hrane.
– Pijte dovoljno vode svaki dan. Hidrirano tijelo će se lakše oporaviti od infekcije i riješiti toksina koje heliko bakterija stvara svojom aktivnošću. Preporučuju se 8-10 čaša čiste vode dnevno.
– Češće jedite hranu koju samostalno pripremate, a posjete restoranima brze hrane odložite bar dok se vaš organizam u potpunosti ne oporavi.
– Plodovi voća su prepuni antioksidantima, koji će pomoći vašem organizmu da postane otporniji na infekciju i da lakše eliminiše Helicobacter pylori.
– Birajte voćke sa visokim sadržajem vlakana jer će vam one najbolje pomoći da se izborite sa simptomima kao što su stomačni bolovi (jabuke, kruške, maline i ribizle). Slobodno možete konzumirati i suvo voće.
– Razne vrste povrća predstavljaju bogate izvore antioksidanata i lako svarljivih vlakana. Među njima se, kao i kod voća, mogu naći dragoceni izvori flavonoida (spanać, brokoli, grašak, slatki krompir, celer, mladi luk, crni luk i beli luk).
– Birajte meso bez mnogo masnoća, poput pilećeg i ćurećeg. Nisu sve masnoće štetne. U ribi ima proteina, ali i zdravih omega-3 masnih kiselina. Proteine možete pronaći i u jogurtu sa niskim procentom masnoće, kiselom mlijeku i siru.
– U integralnim proizvodima i žitaricama se nalazi mnogo veća koncentracija antioksidanata i flavonoida nego u bijelom brašnu i bijelom pirinču. Jedite hljeb od integralnog brašna, integralnu tjesteninu, ovsenu kašu i smeđi pirinač.
– Veoma masna hrana je nepoželjna za oboljele od infekcije koju izaziva heliko bakterija. Kafa i alkohol su nepoželjni tokom liječenja, jer mogu da podstaknu stvaranje čira. Velike količine glutena mogu dodatno iritirati oštećenu sluzokožu želuca. Ograničite kiselo voće i povrće poput limuna i paradajza. Isto važi i za zimnicu (kiseli kupus i kiseli krastavčići). Gazirana pića ne dolaze u obzir.
– Pojedini začini su značajno korisni kod pacijenata sa Heliko bakterijom.
- KURKUMA – Ovaj žuti začin, koji u sebi sadrži aktivan sastojak kurkumin, može održati digestivni trakt zdravim kroz pravovremeno liječenje heliko bakterije. Istraživanja su pokazala efektivnost kurkume prilikom tretiranja bakterijske infekcije koju je pokrenula Helicobacter pylori. Kurkumu dodajte u pečena jaja, dinstano povrće, pirinač ili čorbe.
- ORIGANO – Deluje antibakterijski pa je zato odličan začin za pacijente sa heliko bakterijom. Redovna upotreba smanjuje upalu i iritaciju u predjelu stomaka i spriječava razvoj raka abdomena. Pospite pečeno meso origanom ili ga koristite kao dodatak pecivu, salati ili nekom sosu.
- KIM – Zrna kima se već dugo koriste kao lijek za probleme sa varenjem, a takođe i kao sredstvo za borbu protiv mikroorganizma poput Helicobacter pylori. Kim se uspješno bori protiv svih tipova upale. Ovakav začin odlično ide uz umake, peciva, čorbe i pečeno meso.
- ĐUMBIR – Korjen đumbira je od velike pomoći pri liječenju heliko bakterije, kao i čireva koji su nastali zbog postojeće infekcije. Ublažava simptome poput nadutosti i povećanog lučenja želudačne kiseline. Koristite đumbir prilikom pripreme tople čokolade, čajeva, pečene ribe i sveže salate.
- ČILI – Čili papričice imaju antibakterijsko dejstvo i poboljšavaju rad organa za varenje. Pomoću njih, riješićete se brojnih simptoma heliko bakterije kao što su stomačni bolovi, a takođe možete smanjiti šansu za razvoj čira i raka abdomena. Čili papričice možete koristiti kao dodatak paprikašu, sosa za pastu na bazi paradajza, mesu ili čak čokoladi.
Reference
- Plummer M., Franceschi S., Vignat J., Forman D., de Martel C. Global burden of gastric cancer attributable to Helicobacter pylori. Int. J. Cancer. 2015;136:487–490.
- Malfertheiner P., Megraud F., O’Morain C.A., Gisbert J.P., Kuipres E.J., Axon A.T., Bazzoli F., Gasbarrini A., Atherton J., Graham D., et al. Management of Helicobacter pylori infection—The Maastricht V/Florence Consensus Report. Gut. 2017;66:6–30.
- Uemura N., Okamoto S., Yamamoto S., Matsumura N., Yamaguchi S., Yamakido M., Taniyama K., Sasaki N., Schlemper R.J. Helicobacter pylori infection and the development of gastric cancer. N. Engl. J. Med. 2001;345:784–789.
- Hawkey C.J., Wilson I., Naesdal J., Langstrom G., Swannell A.J., Yeomans N.D. Influence of sex and Helicobacter pylori on development and healing of gastroduodenal lesions in non-steroidal anti-inflammatory drug users. Gut. 2002;51:344–350.
- Sugano K., Tack J., Kuipers E.J., Graham D.Y., El-Omar E.M., Miura S., Haruma K., Asaka M., Uemura N., Malfertheiner P. Kyoto global consensus report on Helicobacter pylori gastritis. Gut. 2015;64:1353–1367.
- Plummer M., Franceschi S., Vignat J., Forman D., de Martel C. Global burden of gastric cancer attributable to Helicobacter pylori. Int. J. Cancer. 2015;136:487–490.
- Malfertheiner P., Megraud F., O’Morain C.A., Gisbert J.P., Kuipres E.J., Axon A.T., Bazzoli F., Gasbarrini A., Atherton J., Graham D., et al. Management of Helicobacter pylori infection—The Maastricht V/Florence Consensus Report. Gut. 2017;66:6–30.
- Uemura N., Okamoto S., Yamamoto S., Matsumura N., Yamaguchi S., Yamakido M., Taniyama K., Sasaki N., Schlemper R.J. Helicobacter pylori infection and the development of gastric cancer. N. Engl. J. Med. 2001;345:784–789.
- Hawkey C.J., Wilson I., Naesdal J., Langstrom G., Swannell A.J., Yeomans N.D. Influence of sex and Helicobacter pylori on development and healing of gastroduodenal lesions in non-steroidal anti-inflammatory drug users. Gut. 2002;51:344–350.
- Sugano K., Tack J., Kuipers E.J., Graham D.Y., El-Omar E.M., Miura S., Haruma K., Asaka M., Uemura N., Malfertheiner P. Kyoto global consensus report on Helicobacter pylori gastritis. Gut. 2015;64:1353–1367.