Bolesti srca i krvnih sudova vodeće su hronične bolesti današnjice, a povišeni krvni pritisak i visoke vrijednosti holesterola u krvi glavni su faktori rizika za razvoj ovih bolesti.
Iako promjene prehrambenih navika predstavljaju temelj liječenja hiperlipidemije, primjena različitih dodataka prehrani u tu svrhu sve je češća. Među najviše istraživanim dodacima prehrani za smanjenje nivoa lipida u krvi spominju se crvena riža i omega-3 masne kiseline.
Crvena riža kao izvor monakolina K
Korištenje crvene riže poznato je već vijekovima. U narodnoj kineskoj medicini koristila se za probavne i crijevne probleme te za cirkulaciju krvi. Ekstrakt crvene riže proizvodi se fermentacijom obične riže uz prisustvo kvasca Monascus purpuereus.
Dokazano je da crvena riža, zahvaljujući sastojku monakolinu K (lovastatin) smanjuje vrijednosti ukupnog holesterola. Za to djelovanje odgovorni su i ostali spojevi u crvenoj riži, a to su biljni steroli, ostale vrste monakolina, nezasićene masne kiseline, probavni enzimi, te vitamini B grupe.
Monakolini djeluju kao prirodni inhibitori 3-hidroksi-3-metilglutaril koenzim A reduktaze, ključnog enzima za sintezu holesterola u jetri. Evropska agencija za sigurnost hrane (engl. The European Food Safety Authority, EFSA) 2011. godine odobrila je zdravstvenu tezu o poboljšanju nivoa LDL holesterola povezanu sa unosom ekstrakta crvene riže koja sadrži 10,0 mg monakolina K po dnevnoj dozi dodatka prehrani. Iako je velika meta-analiza randomiziranih kliničkih ispitivanja potvrdila sigurnost dodataka koji sadrže ekstrakt crvene riže, EFSA je 2018. sugerisala da se apsolutna sigurnost ne može potvrditi. Kao odgovor na to, 2022. godine Evropska komisija je propisala da dodaci koji sadrže ekstrakt crvene riže u Evropskoj uniji trebaju sadržavati manje od 3,0 mg ukupnih monakolina po dnevnoj dozi.
Lovastatin je inače aktivna supstanca u lijekovima za liječenje povišene vrijednosti lipida. U dodacima prehrani te vrijednosti su puno manje (3-5 mg) nego u samom lijeku (10, 20, 40 mg). Aktivne supstance su identične, te je potrebno obratiti pažnju na moguće nuspojave koje uzrokuju lijekovi iz grupe statina.
Za odrasle osobe preporučuje se 1200 mg praha crvene riže čak i do dva puta na dan. Mlađima od 18 godina nije preporučljivo koristiti ove preparate. Upotreba preparata crvene riže ne preporučuje se:
– mladima,
– trudnicama,
– dojiljama i
– osobama koje imaju problema sa jetrom.
Što se tiče nuspojava, nisu zabilježene alergijske reakcije. Prijavljivane su glavobolje i probavni problemi. Preparati crvene riže mogu imati nuspojave slične onima koje izazivaju statini. To su najčešće hepatotoksičnost i miopatija. Neki bolesnici mogu iskazati osjetljivost na tu grupu lijekova i u najmanjoj dozi, a to se može odnositi i na količine lovastatina u preparatima crvene riže. Ako se osjeti bol ili slabost u mišićima, potrebno je potražiti mišljenje liječnika.
Pri konzumiranju preparata crvene riže potrebno je izbjegavati alkohol i druge lijekove koji oštećuju jetra, lijekove protiv upale i za snižavanje krvnog pritiska. Ne preporučuje se istovremeno uzimanje soka od grejpa, koenzima Q10, astaksantina i cinka, ginkga, češnjaka i preparata sabal palme. Osobe koje u terapiji uzimaju statine, ne smiju koristiti preparate crvene riže jer se povećava vjerovatnoća nastanka nuspojava.
EPA i DHA za kardiovaskularno zdravlje
Omega-3 masne kiseline, posebno eikozapentaenska (EPA) i dokozaheksaenska (DHA) masna kiselina, esencijalne su masne kiseline čiji je unos povezan sa smanjenjem rizika od kardiovaskularnih bolesti. EFSA preporučuje unos od 250 mg EPA+DHA za održavanje optimalnog kardiovaskularnog zdravlja, a njihovo primarno djelovanje usmjereno je na smanjenje vrijednosti triglicerida u serumu. Takođe imaju blago antihipertenzivno i antiaritmijsko djelovanje, te smanjuju brzinu nastanka aterosklerotskih plakova.
Efekat kombinacije crvene riže, EPA i DHA
Iako se visoke doze EPA i DHA povezuju sa smanjenjem nivoa vrijednosti triglicerida, krvnog pritiska i visoko osjetljivog C-reaktivnog proteina (hs-CRP), efekti malih doza ovih esencijalnih masnih kiselina još uvijek trebaju biti potvrđeni. Stoga je cilj nedavno provedene, randomizirane, dvostruko slijepe, placebom kontrolisane studije bio procijeniti efekat dodatka prehrani koji sadrži ekstrakt crvene riže i riblje ulje na nivo lipida u plazmi, CRP te funkciju endotela krvnih sudova kod zdravih osoba.
U studiju je bilo uključeno 60 ispitanika, starosti 30 do 75 godina, sa povišenom vrijednostima LDL holesterola u krvi. Ispitanici su nasumično raspoređeni u intervencijsku grupu koja je primala ispitivani dodatak prehrani te kontrolnu grupu koja je primala placebo. Dodatak prehrani sadržavao je eksktrakt crvene riže (2,8 mg monakolina K), omega-3 masne kiseline (588 mg ribljeg ulja, standardizovanog u PUFA: 350 mg EPA i 45 mg DHA), astaksantin, folnu kiselinu, koenzim Q10 i vitamin B6, tokom 8 sedmica. Prije i nakon osmosedmičnog perioda, provedeni su testovi koji uključuju lipidne parametre, endotelnu aktivnost, biohemijske analize i vrijednost CRP-a.
Nakon 8 sedmica, u intervencijskoj grupi zabilježeno je smanjenje nivoa ukupnog holesterola za 12,1 ± 2,2 %, LDL-holesterola za 17,3 ± 3,4 %, apo lipoproteina B (apoB-a) za 22,3 ± 4,3 % te hsCRP-a za 14,9 ± 1,8 %, u poređenju sa placebo grupom. Procjenjuje se da svako poboljšanje endotelne funkcije od 1 % dovodi do smanjenja rizika od kardiovaskularnih bolesti za 12 %.
Dodatak prehrani koji sadrži ekstrakt crvene riže i riblje ulje pokazao se dobro podnošljivim i sigurnim. Eksperti su zaključili da je potrebno provesti daljnja istraživanja kako bi se potvrdili rezultati studije te razumjelo dugoročno djelovanje ovog dodatka prehrani.
Literatura:
1. Huang CF, Li TC, Lin CC, i sur. Efficacy of Monascus purpureus Went rice on lowering lipid ratios in hypercholesterolemic patients. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil 2007 Jun;14(3):438-40.
2. Sirtori CR. The pharmacology of statins. Pharmacol Res. 2014; 88:3-11.
3. Yinhua Li, Long Jiang, Zhangrong Jia, Wei Xin, Shiwei Yang, Qiu Yang, * and Luya Wang. A Meta-Analysis of Red Yeast Rice: An Effective and Relatively Safe Alternative Approach for Dyslipidemia. PLoS One. 2014; 9(6): e98611.
4. Bunleu Sungthong, Chenchira Yoothaekool, Sornsalak Promphamorn, and Wiraphol Phimarn. Efficacy of red yeast rice extract on myocardial infarction patients with borderline hypercholesterolemia: A meta-analysis of randomized controlled trials. Sci Rep. 2020; 10: 2769.
5. ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk.
https://www.escardio.org/static_file/Escardio/Guidelines/publications/DYSLIPguidelinesdyslipidemias-FT.pdf. Pristupljeno 20. novembar, 2024.
6. Fogacci F, Giovannini M, Di Micoli V, Grandi E, Veronesi M, Borghi C, et all. Evaluation of the effect of a dietary supplementation with a red yeast rice and fish oil-containing nutraceutical on lipid pattern, high sensitivity C-reactive protein, and endothelial function in moderately hypercholesterolaemic subjects: a double-blind, placebo-controlled, randomized clinical trial. Arch Med Sci Atheroscler Dis. 2023 Dec 30;8:e182-e189